Počátky úvalské házené

Historie házené v Úvalech se oficiálně začala psát v roce 1927, ale o házené se první zmínky objevují již v roce 1919. Meziválečné období se neslo ve znamení rozmachu České (národní) házené a úvalská družstva si získala veliké renomé jak mezi sokolskými týmy, tak později i v celorepublikové soutěži, kde jsme patřili k nejlepším týmům. Vrcholné období České házené v Úvalech bylo kolem 2. světové války.

První utkání v Handballu

Náš tým mužů byl v roce 1947 vybrán spolu se Spartou Praha k odehrání prvního ukázkového utkání v handballu, házené o sedmi hráčích tak, jak ji známe dnes.

První úspěchy

Ve druhé polovině dvacátého století se na hřišti pod sokolovnou hraje již jen handball a Úvaly začínají sbírat první úspěchy. Nejprve v dorosteneckých kategoriích a později v kategoriích žákovských. V 70. a 80. letech se především chlapecké týmy pravidelně účastnily finálových bojů vítězů krajů na Mistrovství České republiky. Jedním z vrcholů tohoto období byl rok 1981 a vítězství starších žáků v soutěži „O novinářský kalamář“.

Mezinárodní zkušenosti

Po roce 1989 jsme se vydali sbírat zkušenosti do zahraničí. Naši žáci se na počátku 90. let dvakrát vydali do italského Terama a dokázali na tomto mezinárodním turnaji obsadit druhé místo v kategorii mladšího žactva. Konec 90. let ale přinesl útlum úvalské házené. Ekonomické problémy kolem financování sportu a nedostatek trenérů vedl téměř k zániku házené v Úvalech. Na počátku nového tisíciletí tak v Úvalech zůstal jen tým mužů.

Renesance úvalské házené

Renesance úvalské házené začíná rokem 2005. Jiří Dráb staví klub od základů. Díky tvrdé práci se stáváme jedním z největších klubů v ČR. Posledních patnáct let se účastníme největších světových akcí pro mládež (Partille cup Göteburg, Prague Handball cup, International cup Teramo atd.). V sezóně 2021/2022 hrajeme dvě nejvyšší dorostenecké soutěže. A-tým mužů bojuje o postup do 1. ligy.

Současnost

Od roku 2020 máme statut Sportovního střediska Českého svazu házené a od roku 2022 také Sportovního centra mládeže Středočeského kraje. Rozšiřujeme aktivity v celém regionu Úval a pod hlavičkou naší organizace se házená rozvíjí v Českém Brodě, Škvorci, Újezdě nad Lesy, Klánovicích a Šestajovicích.

Budoucnost

Uvidíme...